Ahogyan azt valószínűleg te is megfigyelhetted már, évente diákok százai özönlik el a fővárost és lepik el az egyetemi campusokat, sokan a kollégium ötletét elavultnak vélve, kiadó lakások és szobák nyomában járva. Azonban mi a helyzet az egyetem befejeztével? Ebben a cikkben az egyetem utáni lakhatási esélyeket latolgatjuk.
A Budapesten tanuló egyetemistáknak több lehetőségük is nyílik lakhatás terén az egyetemi éveik során. Akadnak olyan szerencsés fiatalok, akiknek él Budapesten rokonuk, és akik szívesen el is szállásolják őket, de ez nagyon ritka eset, amely csupán kevés embernek adatik meg. Ezért sok diáknak kell más megoldást találni a szállással kapcsolatos problémáikra. Azokból azonban több is akad.
Az egyetemisták többsége a kollégiumi szállás és a kiadó albérlet, illetve kiadó szoba gondolata mellett teszi le a voksot. A kollégium opcióját egyre kevesebb egyetemista választja, a privát szféra hiánya miatt.
Ám a budapesti olcsó albérletek sok-sok lehetőséget kínálhatnak. Így a fiatalok inkább a kiadó szobák ötletét preferálják, hiszen így bár osztozni kell a lakás közös terein, azonban lesz egy saját szobájuk, ahová elzárkóznának, és bármikor egyedül lehetnek. A lakótársakból sem lesz több egy, két, netalán 3 lakótársnál, míg a kollégiumban egy temérdek lakótárssal osztoznál, és még szobatársad is lenne.
Választási lehetőség tehát akad, viszont egyetemi éveid utolsó szemesztereihez közeledve akár te is elkezdhetsz azon izgulni, hogy mi lesz az államvizsgát követően, hogyan boldogulsz majd a nagybetűs életben. Ennek az életnek pedig szerves része a lakhatás is. Az alábbiakban pár ötlettel próbálunk megnyugtatni, ha ebben a cipőben jársz.
Lakótársakkal.
Az egyetemista évek során könnyedén hozzászokhattál már a lakótársakhoz, ha velük bérelsz közösen albérletet. Ezt megtehet diplomaszerzés után is. A munkavállalás mellett az albérlet vagy éppen a szobabérlés is további szerepet játszik az életedben.
Tekints rá úgy, mintha az egyetemi évek csupán a főpróba lettek volna az előadásra. Most pedig az előadás stádiumába érkeztél. Ha beváltak a budapesti olcsó albérletek és a szobabérlés, akkor miért ne maradhatnál a jól ismert, működő opciónál?
Továbbá, az egyetemi tanulmányaid során rengeteg emberrel találkozhattál napi szinten és ennek köszönhetően, akarva vagy akaratlanul is, de sokkal szociálisabb életet élhettél. Ezt követően sokan olyan munkahelyre kerülnek, ahol csupán maroknyi ember dolgozik. Az átmeneti időszakban jól jön, ha vannak lakótársak, akikhez hazamehetsz, hogy valamennyi társasági élet fennmaradjon, míg megszokod az új állapotot.
Egyedül bérelve
Ha pedig szívesebben kezdenél teljesen új életet, és úgy véled, hogy készen állsz egy nagyon fontos lépés megtételére, az önállóan bérlésre, akkor lehetséges, hogy valóban megértél te is és az idő is arra, hogy teljes mértékben függetlenedj, és szóló bérlőként folytasd életutad ezen szakaszát.
A budapesti olcsó albérletek nagy mértéke bérelhető szólóban, és nagy része lakótársakkal egyaránt. Ha egyedül bérelnél ki egy egész lakást, akkor bizony hozzá kell szoknod ahhoz, hogy az olyan alapvető, hétköznapi tevékenységeket, mint a főzés, takarítás és étkezés, egyedül kell végezned. Azonban megannyi előnnyel jár, amikor csupán te vagy az albérlet lakója.
Lakhatási támogatással bérelve
Nem számít, hogy egyedül vagy éppen lakótársakkal bérelnél, lehetséges, hogy alkalmas vagy arra, hogy lakhatási támogatást igényelj, amely anyagilag igen csak megkönnyíti a hétköznapjaid és az anyagi terheid akkor, ha pályakezdő fiatal vagy.
A lakhatási támogatás egy igazán kiváló lehetőség arra, hogy anyagi segítséggel bérelj pályafutásod elején, tehát akkor, amikor a leginkább rászorulsz arra. Hogy megtudd, alkalmas vagy-e erre, megfelelsz-e a feltételeknek, olvasd el a témában írt cikkünket vagy vedd fel a kapcsolatot ügyfélszolgálatunkkal.