Sok szó esik arról, hogy milyen egy jó és egy rossz lakótárs vagy éppen bérbeadó. Gyakori téma az is, hogy milyen könnyebb és nehezebben viselhető tulajdonságokkal rendelkeznek ezek a szóban forgó személyek, illetve sok hasznos tippet tartalmazó cikket olvashatsz arról is, hogyan ismerheted fel ezeket a tulajdonságokat, jelenségeket, viselkedési formákat. Ahogyan arról is, te hogyan viselkedj albérletbérlést megelőzően, hogy jó benyomást kelts. Azonban felmerül a kérdés, hogy te milyem bérlő vagy?
A beköltözést követően bár eléred a célod, és bérled a kiszemelt albérletet, azonban ekkor sem áll meg az élet. Nem ez volt az utolsó alkalom, hogy találkoztál a bérbeadóval, és a lakás, melyet bérelsz, szintén sokat elárul rólad, mint bérlőről.
Bizonyára te is ismered a történeteket, amelyek kiváló témaként szolgálnak lakáskereséskor. A téged megelőző bérlők lehet, hogy nem voltak a legjobb magaviselettel rendelkező személyek, túl hangosak voltak, és a szomszédok, a lakótársak panaszkodtak.
Talán nem tisztelték a lakás berendezését, gyakori volt a rongálás. Számtalan okból válhat valaki rossz bérlővé. A jó és a rossz bérlő határvonalára gyorsabban megérkezhetsz, mint gondolnád. Érdemes odafigyelni erre beköltözést követően is, hiszen te magad is könnyen válhatsz az egyik rémes bérlőről szóló történetté.
Ha tanulsz a történetekből, melyet a lakótársaktól, vagy bérbeadótól hallasz, már sokat tettél azért, hogy te jobb bérlő lehess. Az alábbiak segíthetnek abban, hogy felismerd, te melyik kategóriába tartozol, vagy éppen melyikhez állsz közelebb.
Időben fizetet a havidíjat és a rezsit?
Talán az egyik legalapvetőbb elvárás, hogy időben fizessen a bérlő. Nem napokkal később, sőt, bizonyos esetekben túl hamar sem érdemes fizetni, hiszen az megkavarhatja a dolgokat. A szerződésben szereplő időpontot vedd mindig figyelembe, és hiba nélkül, mulasztás, variálás hiányában, pontosan az előre meghatározott időpont napján fizess.
A határidő napján fizetés egy sérthetetlen, kőbe (és szerződésbe) vésett aranyszabály. Szeretnél jól kijönni a bérbeadóval? Az első és egyik legfontosabb lépés a fizetési időpontok tiszteletben tartása, azok pontos teljesítése. Miért fontos az, hogy jól kijöjj a bérbeadóval?
Madarat tolláról, bérlőt vendégeiről.
Milyen gyakorisággal érkeznek vendégeid az albérlete, és hogyan viselkednek? Udvariasak, tisztelettel bánnak a lakótársakkal? Az is fontos, hogy előre egyeztetve legyen a lakótársakkal, ha vendégeket fogadnál. Az ő látogatásukhoz a lakás többi bérlőjének az engedélye is szükséges. Tartsd tiszteletben az embereket, akikkel együtt élsz, és akikkel kölcsönösen egymásra szorultok, hogy egy budapesti lakás legyen az otthonotok.
Ha pedig egyedül élsz, a legnagyobb kérdés, hogy mennyi ideig tartózkodnak a lakás falai között a vendégek? Gyanúra adhat ugyanis okot, ha hosszabb ideig, hetekig, esetleg hónapokig tartózkodik nálad vendég egyhuzamban, megszakítás nélkül. Kerüld el az ilyen eseteket, és pár napnál, egy hétnél tovább ne fogadj vendégeket.
Jelented a meghibásodást?
Amikor valami meghibásodik olyan mértékben, hogy azt te nem tudod megjavítani, akkor nem árt mihamarabb jelenteni. Ilyen módon elkerülhető az, hogy valamin nagyobb károk essenek az idő múlásával. A karbantartás és a gyors beavatkozás, mind nagyon lényeges részei annak, hogy a budapesti albérletek működőképesek, és sokáig újak maradhassanak.
Előfordul mégis, hogy a bérlő bár szándékozik jelenteni a problémát, de elfelejteni, mindig a következő napra halasztja annak az ötletét, vagy csupán fél szólni róla a bérbeadónak. Pedig ügyfélszolgálatunkat bátran keresheted mind problémákkal, mind kérdésekkel.
Későn szólni azért is hibás magatartás, mert nem csak az albérlet minősége romlik, ha sokáig nem lesz orvosolva a probléma, de az előbb-utóbb úgyis kiderül, akkor pedig megbízhatatlannak leszel elkönyvelve fejben.
Milyen gyakran takarítasz?
Egyes bérlők tisztábbak, mint mások. Senki sem egyforma, és olykor a bérlő csak annyira elfoglalt vagy kimerült, hogy nem jut elegendő idő és energia a takarításra. Ez persze rendjén van, azonban egy alapvető rend mindig jó, ha megmarad a lakásban.
Még ha nincs is elég időd takarítani és rendet rakni, ne tornyosuljanak napokig a mosatlan tányérok és poharak a mosogatóban, ne ragadjon a piszoktól a padló, ne ess orra a szennyesben, és az is egy elengedhetetlen része a napnak, hogy rövid ideig szellőztess.